CCTV Güvenlik kamera sistemleri günümüzde çok farklı alanlarda çok farklı amaçlar ile kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları tesislerin çevre izlemesi, Sitelerin ve apartmanlarının çevrelerinin izlenmesi, Farklı tesislerin izlenmesinden tutunda bebek izleme amacına varana kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.
Güvenlik kamera sistemleri kendi alanında uzmanlık isteyen bir iştir. Mutlaka profesyonel kişiler tarafından kurulması ve projelendirilmesi gerekmektedir. Maalesef günümüzde birçok firma 3. sınıf çin malı kamera sistemlerinin satışını yapmaktadır. Bu ürünler sizlerin güvenliğini sağlamaktan çok boşuna verdiğimiz milli servetimizin heba olması demektir.
Güvenlik kameraları günümüzde fiyat bakımından aşağılara inmiş bile olsa mutlaka fiyata göre değil doğru ürüne göre seçim yapılmalıdır. Fiyata odaklanmak maalesef sizi aldatacaktır. Son zamanlarda birçok kişi güvenlik kamerası satın almış ve sonradan yaşadığı teknik problemlerden dolayı sistemini değiştirmek zorunda kalmıştır. Buna mahal vermemek için çok düşük fiyatlı olan 3.sınıf çin malı kameralardan uzak durmalısınız.
Yine günümüz kamera sistemleri analog ve ip olmak üzere iki farklı yapıda bulunmaktadır. Analog sistemin yerini ip sistemler almaya başlamıştır. Ama hala küçük çaplı ev ve işyeri projelerinde hala analog güvenlik kamera sistemleri kullanılmaya devam etmektedir. Analog sistem fiyatları ip kamera sistemi fiyatlarından çok daha düşük durumdadır. Buda analog sistemin hala kullanılmasının en büyük etkenlerinden biri durumundadır.
Güvenlik kamera sistemlerinin büyük rağbet görmesinin en büyük nedenlerinden biride sistemin internete açılabilmesi ve dünyanın heryerinden kamera sisteminin internet üzerinden rahatça izlenebilmesidir. Yine günümüzdeki akıllı telefonlar vasıtası ile güvenlik kameraları cep telefonundan canlı olarak izlenebilmektedir.
Aynı zamanda güvenlik kamera sisteminde DVR kayıt cihazları vasıtası ile uzun süreli kamera kayıtları saklanabilmektedir. Buda geriye dönük olarak istenen zamanlardaki görüntülere ve olaylara ulaşılmasına imkan tanımaktadır.
Güvenlik kamera sistemleri uygun projelendirme ve doğru ürün seçimi yapıldığında sizlere çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu sistem ile güvenliğiniz bir kat daha artacaktır.